اثربخشی ورزش های هوازی در کنترل بیماری آسم

خانه » وبلاگ

m_5

اثربخشی ورزش های هوازی در کنترل بیماری آسم

آسم بیماری التهابی رایج مزمن مجاری هوایی است که تأثیر عمیقی بر روند زندگی و عملکرد مبتلایان دارد و فعالیت گروهی و عملکرد اجتماعی  روانی و حتی پیشرفت اقتصادی بیماران را تحت تأثیر خود قرار میدهد. در حال حاضر آسم به عنوان یکی از جدیدترین مشکلات بهداشتی بوده و یک تهدید برای سلامتی به شمار میرود .

کنترل آسم و به حداقل رساندن تشدید خطرات آتی آن، از اهداف اولیۀ مدیریت این بیماری هستند.

سبک زندگی ناسالم

شواهد نشان میدهد که سبک زندگی ناسالم از قبیل بی تحرکی و چاقی با پیامدهای منفی سلامتی در بیماران آسمی از جمله کنترل ضعیف آسم ارتباط دارد. مطالعات بالینی متعددی نشان میدهد که تمرینات هوازی، به عنوان بخشی از برنامۀ بازتوانی ریوی، کنترل آسم و به طور کلی آمادگی جسمانی افراد مبتلا به آسم را بهبود میبخشد و میزان بستری شدن در بیمارستان را کاهش میدهد.

در کل در خصوص اثرات مفید ورزش در بیماران آسمی،   نتایج مطالعات زیادی نشان داده است که فعالیت بدنی و تمرینات منظم، نقش مفیدی در کاهش چاقی، بهبود کیفیت زندگی کاهش التهاب مجاری تنفسی کاهش تنگی نفس و استفادۀ روزانه از استروئیدهای تنفسی همچنین بهبود عوامل روانی از قبیل کاهش استرس و افسردگی بیماران آسمی دارد.

نقش کمکی فعالیت بدنی در کنترل آسم

از آنجا که حفظ کنترل آسم از طریق دارودرمانی در یک سطح مشکل است، به نظر میرسد کمک گرفتن از تغییر

شیوۀ زندگی از قبیل گنجاندن فعالیت بدنی منظم در برنامۀ زندگی بیماران آسمی، نقش کمکی در کنترل آسم داشته باشد. بسیاری از بیماران آسمی به منظور بهبود کنترل آسم علاقه مند به درمانهای غیردارویی، از قبیل تمرینات       تنفسی هستند و با وجود اینکه گفته شده استفاده از تمرینات تنفسی به دلیل شواهد محدود و برخی از ادعاهای غیرموجه و اغراق آمیز بحث برانگیز است، شواهد اخیر در بررسی های سیستماتیک، منجر به حمایت از تمرینات تنفسی به عنوان کمک درمان آسم شده است و با وجود درمان استاندارد، عرضۀ آن به بیماران آسمی ضروری شمرده شده است.

کانال تلگرام هی مد

جدید ترین اخبار و مقالات هی مد 

صفحه ایسنتاگرام هی مد

پست ها و مطالب کاربردی در مورد آسم 

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.