آلرژی فصلی یا کرونا ؟!

خانه » وبلاگ

m_3

آلرژی فصلی یا کرونا؟

همزمانی افزایش شیوع آلرژی فصلی با بیماری کرونا و فراگیر شدن آن در سراسر جهان، نگرانی های بسیار زیادی در ایران و سایر کشورها برای افراد مبتلا به آلرژی فصلی ایجاد نموده است.

بسیاری از افراد مبتلا به آلرژی فصلی با بروز علائم این بیماری مضطرب و نگران می شوند. پرسش همه آنها این است که آیا این علائم مربوط به شروع بیماری کرونا است و یا مطابق هر سال آلرژی فصلی آغاز شده است؟!

با توجه به اینکه مراجعه به مراکز درمانی می­تواند خطر ابتلا به بیماری کرونا و انتشار آن را افزایش دهد، پس راهکار منطقی و بی­خطر در مواقع بروز علائمی مانند عطسه، آبریزش بینی و سرفه آگاهی از علائم بالینی بیماری کرونا در انجام اقدامات بعدی بسیار سودمند می­باشد. در مقابل عدم اطلاع از شباهت­های علائم اولیه بیماری کرونا با بیماری­های دیگر مانند آلرژی فصلی، سرماخوردگی و یا آنفلوانزا می­تواند موجب ایجاد نگرانی و اضطراب بسیاری در افراد گردد.

هراس و نگرانی ایجاد شده در اثر ندانستن شباهت ها و تفاوت های بیماری آلرژی فصلی با بیماری کرونا می تواند موجب مراجعات غیرضروری به مراکز درمانی و تشخیصی  گردد که این نیز خود زمینه ساز ابتلا احتمالی فرد آلرژیک به بیماری کرونا و همچنین افزایش حجم کاری مراکز درمانی و تشخیصی و پرسنل این مراکز است.

علائم آلرژی فصلی شباهت­های متعددی با علائم بیماری کرونا یا همان بیماری کووید ۱۹ دارد.

تفاوت های آلرژی فصلی با بیماری کرونا !

خارش یکی از اصلی ترین و شاخص ترین تفاوت­های میان بیماری آلرژی تنفسی و بیماری کرونا می­باشد. در آلرژی فصلی و به طور کلی آلرژی های تنفسی  اساساً خارش، بسیار زیاد است، در حالیکه در بیماری کرونا خارش اصلا وجود ندارد و یا بسیار اندک است.

تب در آلرژی وجود ندارد هر چند برخی از افراد احساس گرما می­کنند، اما در حقیقت فاقد تب می­باشند.  در بیماری کرونا تب یکی از علائم اصلی به شمار می آید.

بدن درد و کوفتگی عضلات یکی از علائم اصلی بیماری کرونا میباشد در حالیکه در آلرژی بعضی از افراد مبتلا،  احساس رخوت و بی حالی دارند که با درد و کوفتگی بدن کاملاً متفاوت است.

پاسخ به آنتی هیستامین ها یکی از روش های متمایز کننده بیماری آلرژی با بیماری کرونا است.  چون که افراد آلرژیک بخوبی به آنتی هیستامین ها پاسخ داده و به میزان قابل توجه­ای علائم آنها فروکش می­کند. در حالیکه بیمار مبتلا به کرونا به آنتی هیستامین پاسخ نداده و یا به میزان بسیار اندکی پاسخ می­دهد.

سابقه بالینی و پزشکی فرد نیز می­تواند به تفاوت­­های بین بیماری آلرژی از بیماری کرونا کمک نماید. به این صورت که فرد اظهار می­کند در سال­های پیش نیز در همین روزها علائم شاخص آلرژی تنفسی را داشته است.

باید به خاطر داشت همه علائم ذکر شده برای آلرژی تنفسی و بیماری کرونا  مطلق و همیشگی نیست و معمولاً تا حدودی نسبی می باشند. بنابراین آنچه که بسیار مهم است داشتن آگاهی از شرایط و پرهیز از شتابزدگی می باشد.

کانال تلگرام هی مد

جدید ترین اخبار و مقالات هی مد 

صفحه ایسنتاگرام هی مد

پست ها و مطالب کاربردی در مورد آسم 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.